14.3°C
Sreda, 22. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

21.03.2025. u 00:03

Profesori Univerziteta u Novom Sadu podržali zahtev za smenu direktora Jovine gimnazije

Na sastanku održanom u četvrtak, 20. marta, u Gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj” u Novom Sadu, stigla je podrška i od univerzitetskih profesora za smenu direktora Gimnazije Radivoja Stojkovića.

Nakon što su zajednički odali pomen žrtvama nastradalim pod nadstrešnicom Železničke stanice u Novom Sadu, na sastanku se diskutovalo o predlozima i strategijama za razrešenje trenutne krize s rukovodstvom škole.

Univerzitetski profesori su dobro upoznati sa situacijom u Jovinoj gimnaziji jer su mnogi od njih tu angažovani kao stručni saradnici.

Prisutni su saglasni da je zbog direktora Gimnazije, ujedno i predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta, nemoguć povratak normalnom nastavnom procesu.

Jovina gimnazija nije i ne sme biti jedan čovek. Jovina gimnazija nije njegova volja i samovolja. Jovina gimnazija nema šta da traži na betonu u dvorištu pod drvetom. Gimnazija svojim imenom ne sme biti upisana u Pionirskom parku ni u najgorem košmaru, a ne na javi. Jovina gimnazija je naša, a nije njegova – istakli su profesori Jovine u obustavi, s čime su se jednoglasno složili svi prisutni.

Profesori Novosadskog univerziteta i Jovine u obustavi međusobno su se podržali i osudili represiju vlasti nad školskim sistemom.

Zaključak ovog sastanka je da su u borbi za očuvanje dostojanstva prosvete ključni ujedinjenje i solidarnost na svim nivoima obrazovanja, od predškolskog do visokoškolskog.

Ovo nije prvi put da se profesori Jovine gimnazije susreću sa kolegama:

Sretenje profesora Jovine i Karlovačke gimnazije (FOTO) 

Na drugom susretu profesora Karlovačke i Jovine postavljeni temelji ujedinjavanja dveju uglednih gimnazija (FOTO) 

Profesori Lazine gimnazije priključuju se inicijativi za ujedinjenje novosadskih gimnazija

Podsećamo, direktor Stojković je postao poznat širom Srbije nakon što je, u danu kada su đaci proglasili blokadu Gimnazije, nekoliko sati klečao u dvorištu. Potom je imao i čudne izjave za medije, nije podržao svoj kolektiv niti đake što je ujedinilo sve u zahtevu za njegovu smenu:

Učenici, roditelji i nastavnici Jovine gimnazije jedinstveni u zahtevu za smenu direktora 

Oni u saopštenju ističu da je nakon održanih sednica Saveta roditelja, Učeničkog parlamenta i kolektiva Jovine gimnazije u Novom Sadu utvrđeno da Radivoje P. Stojković više ne može obavljati funkciju direktora te škole.

Ispred kapija Jovine gimnazije 11. marta su se pojavili i grafiti “Vrati se u Ćacilend” i “Pošto obraz”.

“Vrati se u Ćacilend”: Poruke direktoru Jovine gimnazije koji u Beogradu podržao “studente koji bi da uče” (FOTO)

 

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Radionica

22. Apr

·17:30

·Novi Sad

Unapredi svoj javni nastup
Knjiga

22. Apr

·18:00

·Omladinski centar CK13 (Crna kuća)

Književni klabing: "Čitati Lolitu u Teheranu" Azar Nafisi
Predstava

22. Apr

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Posle milijon godina
Koncert

22. Apr

·20:00

·Srpsko narodno pozorište

Gala koncert – Simfonijski dijalog OTKAZANO
Radionica

23. Apr

·18:00

·Novi Sad

Moja anksioznost i ja
Predstava

23. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Zašto magarci stoje na promaji?