Izvor: Danas / Fotografija: ilustracija/mojnovisad.com

Epidemiolog Đurić: Gase se zdravstvene ustanove po Srbiji, posebno u Vojvodini
Epidemiolog Predrag Đurić izjavio je da se "sasvim tiho i daleko od javnosti" gasi veliki broj zdravstvenih ustanova u Srbiji.
To je naročito izraženo u malim sredinama, što, kako je naveo vodi ka još većoj centralizaciji upravljanja u zdravstvu.
− Teče proces najveće transformacije zdravstvenog sistema u Srbiji nakon Drugog svetskog rata. On ima za cilj gašenje velikog broja zdravstvenih ustanova, posebno u manjim sredinama i Vojvodini, a minimalno u Beogradu, odnosno dalju centralizaciju upravljanja u zdravstvu i isključivanja građana iz kreiranja zdravstvene politike − rekao je Đurić za portal Storiteler, a prenosi Danas.
On je ocenio da je zabrinjavajuća činjenica to što je sve više građana spremno da ustane i bori se „da bi se sačuvala tamo neka bara za koju do juče nisu ni čuli ili parkić u kvartu u kojem šetaju svog psa“, ali zato gotovo niko neće ustati da bi se sačuvao njegov dom zdravlja ili zavod za javno zdravlje.
Dodao je da je pandemija pokazala koliko su zdravstvo i zdravlje bili decenijama nisko na listi prioriteta političara, a rezultat toga je strašno mali broj zdravstvenih radnika i nizak kvalitet zdravstvenih usluga.
− Primera radi, u Novom Sadu je 2019. godine jedan lekar u službi opšte medicine pokrivao 2.700 pacijenata. Optimalan broj pacijenata trebalo bi da bude 1.000 na jednog izabranog lekara, a idealno 500 −naveo je Đurić.
Sve je kako treba
pre 135 dana i 4 sata
Ma, jok. Nama cveta cveće, na nebu je duga, dobijamo po 100 i 200 evra i treba da glasamo za
Prvorođenog i Maksimalno Voljenog Supermena.
Uostalom, on ima jedno 5-6 policija, dobro su opremljeni i svi rade za Njega.
A uskoro će nas lečiti Pakistanci, telemedicinom, čim izmenu zakon o zdravstvu.
Samo treba prvo da nam objasne koliko je to dobro za nas, kao ovo sa Referendumom.
Bjanka
pre 135 dana i 4 sata
Glupo mi je potcenjivati postojanje zelenila u gradovima, naravno da je bitno izboriti se za svaki drvored i park, ne vidim zašto se to uopšte pominje. Što se tiče zdravstva, ono postepeno umire već decenijama, nije to od pre neki dan. Ljudi se ne bore i ne protestvuju jer ide postepeno i nevidljivo i nije sigurno da li tu uopšte može nešto da se uradi. Masovne krađe iz budžeta od novca koji treba da ide i u zdravstvo verovatno su najveći uzrok. NIjedan štrajk ne može te krađe više da popravi.
Maks
pre 134 dana i 21 sat
Probudimo se! Uzmimo zdravlje u svoje ruke ili svi čemo na put u Rumenačku bb.
Tijana
pre 134 dana i 14 sati
ista prica sa skolskim bibliotekama!!