Nakon terorističkog napada u Beogradu najavljene izmene propisa o oružju i municiji

Nakon terorističkog napada u Beogradu najavljene izmene propisa o oružju i municiji

Posle napada ispred ambasade Izraela, aktuelizovana je priča o dostupnosti oružja, lakoći nabavljanja i merama koje sve to regulišu. Da će biti pooštrene, najavljuje ministar policije, kao i promene Zakona o oružju i municiji.

Ranjavanje žandarma samostrelom ponovo je pokazalo da oružje može biti bilo šta, a napadač bilo ko. Srećom, napadnuti žandarm, obučen je da reaguje.

Napadnuti Miloš Jevremović prvo je javio da je povređen. Pištolj je upotrebio kada se napadač vratio do njega, da završi započeto. Zna se i da je koristio samostrel koji je kupio u Zemunu, legalno, samo uz ličnu kartu i za 6.900 dinara.

Takve gluposti u zakonu koje pišu podhitno moraju da se menjaju. Da se usklade sa realnim životom, koliko ima slučajeva povređivanja dece vazdušnoim puškom. Neko ko je pisao zakon je procenio da samostrel nije opasan - pa kako nije opasan kad je žandarm zamalo izgubio život – smatra ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Na promeni propisa o oružju i municiji već se radi. Upućeni kažu, moraće da se usaglasi i sa drugim zakonom.

Radna grupa Ministarstva pravde, koja još od 2001. godine radi na proceni efektivnosti odredaba Krivičnog zakonika, najavila je već višekratno da će u oblasti krivičnih dela koje se odnose na nedozvoljenu proizvodnju, nošenje, držanje ili promet oružja i ekploziva zaoštravati kaznenu represiju, tako da je za očekivati da će ova dva propisa biti međusobno uslovljena, pa pretpostavljamo da će konsekventni Krivični zakonik zaoštravati represiju u ovoj oblasti – kaže profesorka krivičnog prava KPU Ivana Bodrožić.

Mladen Milošević sa Fakulteta bezbednosti ističe da oružje može da bude bilo šta i navodi kuhinjski nož kao primer.

Nije stvar u tome da se sva sredstva koja potencijalno mogu da naude čoveku eliminišu iz prometa, jer je to nemoguće, nego je stvar u dobroj prevenciji i bezbednosnoj kulturi, i operativnom radu službi bezbednosti – naglašava Milošević.

Postoje profesionalni samostreli i oni jeftiniji, izrađeni mahom od plastike. One, koji pripadaju D kategorji, može da kupi svako stariji od 16 godina.

C kategoriju čine svi oni čija je sila zatezanja tetive preko 450 njutna - za njih je potrebna prijava policiji i dozvola za držanje.

Oceni vest:
0
5

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Narod vas gleda...

    pre 104 dana i 18 sati

    Kažem ja. Dok ne zabrane oštrenje kašika i ne uvedu dozvole za šrafcigere, nema stajanja.
    Na kraju će siroti narod za odbranu morati da nosi kakav kamen, pogodan za džep, jer ga ista ta policija NEĆE odbraniti na ulici, iz jednostavnog razloga što ulicu ne posećuje.
    A u međuvremenu će mu zabraniti da nosi ne samo metalne štangle već i drvene motke duže od 30 cm.
    Ne bih da pominjem plinske boce, jer je tek to težak teroristički čin...
    Za te događaje, Dača nam organizuje predstavu "Odbrana naroda"

    Oceni komentar:
    1
    4
  • Džabe krečite, ćate.

    pre 104 dana i 18 sati

    Postoje noževi čak i za nokte,sklopivi, popularni kod devojaka.E, sad zamislite situaciju gde vehabija dolazi do policajca čuvara i brzim potezom ruke seče vratnu žilu.
    To je Priroda osmislila da i najslabiji može pobediti najjačeg.
    Tu života nema dužeg od 20 sekundi i niko ne može pomoći.
    Kako ćete to da sprečite i šta ćete tu da zabranite?
    Ili ćete ih terati da nose okovratnike od viteških metalnih titnika, u sred leta?
    Zlo se ne može regulisati zakonom.
    Sa zlom se bori, onda kada ga primetiš.

    Oceni komentar:
    0
    5