OSVRT NA PROŠLU NEDELJU: Dobar, loš, Mesi(ja)

OSVRT NA PROŠLU NEDELJU: Dobar, loš, Mesi(ja)

Novosadske slike i prilike u proteklih sedam dana.

Kakav sneg, prelep sneg. Najzad smo imali zimsku idilu s belim pokrivačem kako i dolikuje za kraj januara. Predivno izgleda naš grad u toj bajkovitoj belini. I opet smo kukali zbog vremena, ali to nije ništa novo. Kad je vrućina, kiša, vetar, stalno se (neki) naši sugrađani žale kako je vreme užasno i ispada da im je to najveći problem u životu. Sneg nas je iznenadio, a putare ponovo zatekao. E, da. Tako je bilo pre godinu dana, a sad od belog pokrivača nema ni pahuljice. Umesto snežne lepote, imamo nenormalno visoke temperature, kišu, zagađen vazduh… Živimo u poremećenom sistemu vrednosti, pa zašto bi bilo drugačije s vremenom. Sami smo ga sebi skrojili. Mislim, mi ljudi, predatori prirode.Obeleženo je 78 godina od najkrvavijeg pira u istoriji Novog Sada, zloglasne Novosadske racije. Tada je više od 1.300 ljudi bačeno pod led u Dunav i to iznova treba ponavljati jer zločini nemaju rok trajanja, a zlikovci nemaju boju, veru i naciju. Novi Sad ne sme dozvoliti mržnju, netrpeljivost i fašizam, čiji ideolozi i danas postoje i pokušavaju da poljuljaju temelje našeg društva. Novosadska racija predstavlja jedan od najdubljih ožiljaka na srcu našeg grada. Ujedno je podsetnik na zločin, ali i opomena koju moramo preneti budućim generacijama. Tako izgleda ne misli vladajuća vrhuška, pa je i od ovog osetljivog događaja za Novosađane, napravila vašar i stranački, faraonski skup. Potpuna sramota.

Članstvo su pozivali da dođe na Kej, valjda samo iz njima znanih razloga. Ta putujuća masa je organizovano došla do spomenika, blejala, fotkala se, pa su neki počeli i da aplaudiraju. Svakako većinu nije zanimalo šta se dešava jer u njihovim glavama je promaja. Pritom je ograda potomke i preživele sprečavala da priđu spomen-obeležju. Tek kad su se političari i bratija im u crnom udaljili, skrhani ljudi su mogli da upale sveće. Za novinare je trebala akreditacija. Akreditacija??? Srljamo i ne verujemo. To mi koji nismo pristalice, a za članstvo je zlatno doba. Kako i ne bi kad ih predvodi "srpski Mesi". Da, dobro ste pročitali. Gradonačelnik Novog Sada je preuzeo štafetu voljenja i ljubljenja šefa mu, pa je posle lakrdije od tužbe, svog gazdu uporedio s fudbalerom Mesijem. Ne znam kako nekog ko nije fudbaler možeš da porediš s jednim od najboljih igrača svih vremena. Ali, može im se, kao i što sve koji nisu deo njihovog stada i misle svojom glavom, nazivaju nečasnima, izdajnicima, ološem…


Više mu pristaje komparacija s Mesijom, zar ne? On je u svakom smislu osloboditeljska, spasiteljska ličnost jer njegovo učenje, da ne kažem baratanje loptom popravlja stanje čovečanstva, sveta i našeg uma. On propoveda univerzalnu pravdu i mir. Mesi se javi! Onda mi nije jasno kako najbolji đak nije nešto naučio od svemogućeg, pa dozvoljava da neke mesne zajednice odbijaju da zakažu zborove građana, iako oni to zahtevaju zbog, naravno, pitanja koja se tiču svih stanovnika tih kvartova. To i jeste svrha mesnih kancelarija, ali u nekom društvu koje je ovde davno iščezlo. Kad se neko bavi samo sobom, onda to tako izgleda. Zato ni ne čudi što se otpor i nezadovoljstvo prenelo na jedan zid u centru grada. Ekspresno su postavili nadzorne kamere, naravno, o trošku novosadskih obveznika, kako bi snimili nastajanje "kurala" i ovladali kursom crtanja. Kreativnost je opet pobedila samoljublje.

Umesto "kurala" izrodila se krilatica "Dobar, loš, zao". Za one sa skupljim kartama to je "The Good, the Bad and the Ugly", naravno, asocijacija na čuveni vestern. Ukoliko ne razumete poruku i čin ispisivanja stanja stvari smatrate vandalizmom, predlažem da se organizovano, sasvim spontano, okupite na ćošku i čuvate fasadu. Svakako vam to nije strano. S druge strane duge su obrazovni i umni ljudi. Njih skoro140 doktora nauka zatražilo je od Radio televizije Srbije (RTS) da istinito, objektivno i profesionalno izveštava o svim aktuelnim pitanjima i akutnim problemima u političkoj i društvenoj sferi. Stvarno je basta više. Ubiše ispiranjem mozga.Tradicionalno nam se desio i Balašević na Bogojavljenje. Nadam se da ste zamislili želju u toj noći. Otvoren je i "Kineski festival svetla" u Limanskom parku. Zaista, čarobno izgledaju instalacije kineskih lampiona. Vredi prošetati do parka u večernjim satima. Zvaničnici su ugostili Fikreta Abdića znanog kao Babo. Ne bih komentarisao ovu vest. "Fikreta, između mene i dna, još samo ti stojiš Fikreta".

Srećna nam Kineska Nova godina.

Oceni vest:
15
2

* Sva polja su obavezna

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan