Kancelarija za borbu protiv droga: U Srbiji pored kanabisa u velikoj meri zastupljenije i sintetičke droge
Izvor - N1 : Fotografija - Ilustracija/Mojnovisad.com
U poslednjih nekoliko godina najzastupljenija vrsta droge na terotoriji Srbije je marihunana, na šta ukazuju podaci Kancelarije za borbu protiv droga prema kojima je tokom 2024. godine zaplenjeno više od četiri tone ove droge.
Pored kanabisa u velikoj meri zastupljenije su i sintetičke droge, a akcenat je na amfetaminu (spid), rekli su za Tanjug iz Kancelarije za brobu protiv droga.
Istakli su da je broj korisnika ovih droga u stalnom porastu, pre svega zbog dostupnosti i niske cene.
Prema zvaničnim podacima nadležnih organa, tokom prošle godine u 14.137 akcija na terotiriji Srbije zaplenjeno je 5,58 tona različitih vrsta droge, od čega je 4,1 tona kanabisa.
Posle kanabisa najviše je zaplenjeno amfetamina 227,5 kilograma, potom kokaina 127,5 kilograma, heroina 71,2 kilograma, MDMA 27,6 kilograma, a 946,3 kilograma ostalih psihoaktivnih supstanci.
Pored zaplena popularnost droge na tržištu pokazuje i značajno povećannje broja korisnika koji se javljaju savetovalištima zbog zloupotrebe kanabisa, kao i broj zabeleženih bihejvioralnih zavisnosti (npr. patološko kockanje, klađenje).
Prema Evropskom izveštaju o drogama za 2025. godinu, tržište droga u Evropi nastavlja da se razvija, uz stalnu adaptaciju i dobavljača i korisnika na geopolitičke promene, globalizaciju i tehnološki napredak, dok dostupnost i upotreba psihoaktivnih supstanci postaju sve raznovrsnije, pri čemu je česta pojava supstanci visoke potentnosti i čistoće.
Navode i da se trgovina drogom sve više obavlja putem onlajn paltformi, što predstavlja dodatni izazov za institucije i sistem kontrole.
Među novim pretnjama izdvajaju se, kako dodaju, sintetski katinoni, veoma potentni sintetski opioidi, kao i proizvodi od kanabisa visoke potentnosti, uklučujući polisintetičke kanabinoide koji su široko dostupni.
Komentari
Još uvek nema komentara.