15.1°C
Subota, 18. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

11.06.2024. u 00:06

Pokrenuta peticija da Srbija dobije Nacionalni Dan očeva

Udruženje “Prvi put s ocem”, koje se već 15 godina zalaže za aktivniju ulogu očeva u životima dece, počelo je prikupljanje potpisa za inicijativu da se 18. jun proglasi Nacionalnim danom očeva i pozvalo Ministarstvo za brigu o porodici da se pridruži ovoj inicijativi.

Smatramo da je neophodno ukazati na važnost i značaj uloge oca u porodici i vaspitanju dece. Očevi igraju ključnu ulogu u životu svakog deteta, pružajući podršku, ljubav i sigurnost, a potrebno je osvestiti i njihovu ulogu u podršci majci i razvoju partnerskog odnosa. Kako bismo osvestili što veći broj očeva i iskorenili tradicionalnu odstutnost iz porodice i krutost u partnerskom odnosu i vaspitanju dece, smatramo da bi obeležavanje Nacionalnog dana očeva doprinelo ovoj našoj misiji – navodi se u saopštenju Udruženja.

Oni dodaju da bi, proglašenjem Nacionalnog dana očeva, 18. jun postao “dan kada bismo svi zajedno mogli da se podsetimo koja je prava uloga oca u porodici i vaspitanju deteta.” Podsećaju da se u više od 50 zemalja širom sveta ovaj dan obeležava, najčešće treće nedelje u junu. Udruženje veruje da bi uvođenje Nacionalnog dana očeva u Srbiji bilo korak ka jačanju porodičnih vrednosti i podizanje društvene svesti o značaju očinske figure.

Peticiju za podršku ovoj inicijativi možete potpisati onlajn na sajtu.

Prema istraživanju koje je sprovelo Udruženje “Prvi put s ocem” prošle godine, 61,6% ispitanika smatra da očevi nisu ravnopravno uključeni u obaveze oko dece. Međutim, 36,6% smatra da su obaveze između mama i tata ravnomerno raspoređene.

Anketa takođe pokazuje da većina ispitanika, čak 68,8%, smatra da je uloga oca presudna u odrastanju deteta od treće godine do puberteta, dok 21,1% misli da je tata bitan tek u pubertetu. Samo 10% ispitanika vidi očevu ulogu kao bitnu od samog rođenja deteta.

Što se tiče najvažnije uloge oca u porodici, 60,9% smatra da je to ravnomerna podela obaveza sa suprugom, dok 27,6% vidi očevu glavnu ulogu kao autoritet u odnosu na decu, a 11,5% kao brigu o materijalnom stanju porodice.

Anketiranje je sprovedeno na društvenim mrežama Udruženja koje broji oko 12.000 pratilaca.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Predstava

18. Apr

·11:00

·Pozorište mladih

Ko je rekao mjau
Šoping vodič

18. Apr

·11:00

·Kineska četvrt - Kreativni distrikt

Urbani buvljak
Predstava

18. Apr

·18:00

·Srpsko narodno pozorište

Na vukovom tragu
Koncert

18. Apr

·19:00

·Novi Sad

Ritam Nereda
Predstava

18. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Kabare Pikolo Grande: Utopija
Predstava

18. Apr

·19:00

·Srpsko narodno pozorište

Don Kihot
Koncert

18. Apr

·20:00

·SPENS - Sportski i poslovni centar Vojvodina

Crvena jabuka